A katalán fővárosban radikális változásokat készülnek bevezetni a turisztikai célú lakáskiadással kapcsolatban, a tervek szerint 2029-től az ingatlanok hasznosítása rövid távú lakáskiadás céljából tilos lesz.
A mediterrán város leállítja az új engedélyek kiadását, és nem újítja meg a meglévőket, így 2029-ben egyetlen otthont sem lehet majd bérelni turistaszállásként – mondta Barcelona polgármestere pénteki sajtótájékoztatóján.
Jelenleg a hivatalos nyilvántartások szerint mintegy 10 000 magánházat illetve lakást hasznosítanak szálláshelyként.
A világ számos városa hasonló nehézségekkel néz szembe, New York, Vancouver és Tokió pédául előírja, hogy a házigazdáknak az általuk kiadott lakásokban kell lakniuk. San Francisco és Seattle korlátozza az egy házigazda által turisztikai célra hasznosított ingatlanok számát. London, Amszterdam és Párizs – korlátozták, hogy egy lakás évente hány éjszakára adható ki.
Berlin 2016-ban a barcelonai tervekhez hasonlóan betiltotta a lakások rövid távú bérbeadását, majd 2018-ban visszavonta a törvényt, és lazább korlátozásokat vezetett be.
Barcelonában a lakásbérleti díjak 14%-kal nőttek az elmúlt év folyamán, ezért elsősorban a turisztikai szálláshelyként funkcionáló lakásokat okolják. A hosszú távú lakásbérlés helyett ugyanis a lakástulajdonosok a magasabb profittal kecsegtető turisztikai hasznosítást részesítik előnyben.
forrás: bloomberg